logo

harmonia-logo

Naszvadi lakodalmas Gútán

Figyelem! új ablakban nyílik meg. PDFNyomtatEmail

2024. augusztus 31.

Naszvadi lakodalmas Gútán

Jó sok rozmaringágacskát tűzhettek ki augusztus 31-én a Magyar Asszonyok Ligájának tagjai a Naszvadi lakodalmasra kíváncsi vendégek ruhájára, akik a gútai tájház udvarán az árnyékot adó fák alá kirakott padokon várták, hogy délután három órakor elkezdődjön a naszvadi Csemadok Alapszervezete Pettyem Tánccsoportja és a Búzavirág Népdalcsoport előadása.

 

Mint azt a felvezetőből megtudhattuk, a Naszvadi lakodalmas cselekménye kilenc részből áll: leánykérés, egyezkedés, ágyvétel, menyasszony búcsúzása, esküvő, vacsora, menyasszony kikérése, árgyélustánc, menyasszonytánc. A lakodalmi vendégség, úgy az eladó leány, mint a vőlegény házánál, egymástól teljesen függetlenül zajlott. Minden nagyobb lakodalom eseményszámba ment a faluban, ezért aztán sok volt a kíváncsiskodó, akiket a násznagyok, férfiak borral, az asszonyok pedig fonott kaláccsal, pogácsával kínálták meg, hogy nekik is részük legyen a lakodalomból.

Mai szemmel meglepő volt látni, hogy száz-kétszáz évvel ezelőtt, még miként alkudoztak a násznagyok a lány „áráról”, s amíg egyezségre nem jutottak semmiféle ételt vagy italt nem fogyaszthattak a jelenlévők, nehogy idővel olyan kifogást lehessen emelni, hogy a násznagyok meg voltak vesztegetve, vagy be voltak rúgva. Miután megköttetett az egyezség, leszögezték azt is, hogy ha a férj öt éven belül utód nélkül halna meg, szülei kötelesek a fiatal özvegynek az „árát” visszatéríteni. Ha azonban az asszony távozna az élők sorából öt éven belül utód nélkül, úgy a férj tulajdonában marad az ágy, minden ágyneműjével együtt. Ez az úgynevezett katona ágy. Melyet a vőlegény vett meg, míg a belevaló ágyneműről az asszonyok gondoskodtak.

A könnyed humorral átszőtt jelenetek, naszvadi nóták, szemet gyönyörködtető viseletek és a látványos táncok azonnal magukkal ragadták a lakodalomra kíváncsi látogatókat. És ha már a nézőtéren ülők lakodalomba voltak hivatalosak, a Magyar Asszonyok Ligájának tagjai nemcsak vendéglátásukról gondoskodtak, de gondoltak arra is, hogy a nagy hőség ne viselje meg őket, ezért Múčka Katalin az előadás idején többször megtöltötte frissítő ásványvízzel a nézők poharát.

Tanító, aki megmentette az utókornak a Naszvadi lakodalmast

A naszvadiak számára mindig is fontos volt hagyományaik őrzése és éltetése. A lakodalom menetét Szombath Antal pedagógus még 1938-ban lejegyezte. Ennek köszönhetően maradt fenn, és vihette színpadra Ledniczky József vezetésével a Csemadok. A Naszvadi lakodalmasról Maráz László dramaturgnak köszönhetően 1976-ban, hangfelvétel is készült, amely később a Megbékélés című rádiójáték alapjául szolgált. A műsor még ugyanabban az évben elnyerte a Bolognai Nemzetközi Hangjáték Fesztivál különdíját. A hangos siker rengeteg hazai és anyaországi fellépési lehetőséget hozott magával. Harminc évnyi szünet után öt évvel ezelőtt, a Csemadok Naszvadi Alapszervezete megalapításának hetvenedik jubileuma alkalmából Simonics Tibor, a jelenlegi elnök javaslatára, majd rendezésében ismét felújították. Óriási sikerrel. Azóta rengeteg határon túli és hazai fellépésen léptek színpadra vele. 2023-ban pedig a komáromi sportcsarnokban hatszáz embernek mutathatták be a szép népszokást. „Megnyugtató érzés, hogy a fiatalok érdeklődnek hagyományaink iránt, s van utánpótlás. Vannak családok, amelyeknek két-három tagja is szerepel a lakodalmasban. Ahogy az én lányom, vejem és három lány unokám is. A tánc- és népdalcsoport tagjai egyaránt azon vannak, hogy a lakodalmast megőrizzük és továbbadjuk, hiszen hagyományaink kötik össze a múltat és a jelent. Ahogy gyökereink, úgy tradíciónk is kapaszkodót, biztonságot adnak – fogalmazta meg Csontos Erzsébet, a Csemadok Naszvadi Alapszervezetének elnökségi tagja.

Másodszorra is elhívták őket a Gútai Tájházba

A gútai Kiss Rózsa, aki egyaránt oszlopos tagja az asszonyok ligájának és a naszvadi Búzavirág Népdalcsoportnak, elmondta „utoljára öt évvel ezelőtt mutatták be Gútán a lakodalmast. Akkor annyira elnyerte az emberek tetszését, hogy egyre többször kérdezgették, mikor láthatják újra. „Az utóbbi időben sokat gyakoroltunk, mivel több magyarországi meghívásnak kellett eleget tennünk. És ha már „lakodalmas” hangulatban vagyunk, nagy örömmel eljöttünk ide a Gútai Tájházba is. Jó volt látni, hogy lelkesedésünk, felhőtlen hangulatunk, mert mi szinte mindig úgy érezzük magunkat, mintha egy igazi lakodalomban lennénk, átragadt a közönségre is. Arra azonban nem is számítottunk, hogy a körülöttünk zajló fesztiválok, falunapok ellenére ennyien lesznek. Mindenkinek, a legfiatalabb négyéves Rozitól kezdve a legidősebb 78 éves Feri bácsiig, nagyon jól esett. Ahogy a szeretetteljes fogadtatás és a finom ebéd is, amit az asszonyok ligájának tagjaival készítettünk. Bízom benne, hogy mindenki jól érezte magát nálunk, a tájházban.”

Jankovics Nóra

 

 

 

 

Utoljára frissítve (2024 szeptember 05., csütörtök 05:55) 2024 szeptember 05., csütörtök 05:52