Határtalan néptánctábor
2024. augusztus 12-16.
Nyár, néptánc, hagyomány… – Határtalan Néptánctábor
Merre található a Meszeskitoló? Hány darab stoptábla van az alapiskola közlekedési parkjában? Hol helyezkedik el Csallóköz? Mit jelent a párta? Milyen tájszólásban beszélnek Sárközben? Hogyan is kell bekötni a naszvadi népviseletben az asszonyok fejét? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel és feladatokkal találkozhattak idén a táborozók az V. Határtalan Néptánctáborban.
A tábor idén immáron ötödik alkalommal került megrendezésre a naszvadi Csemadok által. A tavalyi évek nagy létszámából kiindulva idén 2 korcsoportra osztottuk a tábort: az első két nap a 3. osztályosnál idősebb gyerekek, a harmadik és negyedik napon az annál kisebb gyerkőcök jöttek, a tábor utolsó napját pedig egy közös fürdőzéssel zártuk. Idén 43 táborozónk volt, a 3 éves korosztálytól egészen a 9. osztályosig. A két korcsoportnak különböző programokkal készültünk, természetesen a szokásos táncpróbák mellett, melyet a nagyigmándi Nóra néni és Pityu bácsi tartottak. A nagyoktöbbek között teljesíthették a minden évben megrendezett Naszvad-kvízt, melyben a kérdésekre a választ a városkülönböző pontjain kell keresni, de emellett volt egy népművészetes óra is, melyben a népművészetről, a régi élet mindennapjairól merhették össze tudásukat. A kicsikkel főleg a népi játékok alapjait fedeztük fel;Szabó Vera néni pedig mesét mondott, valamint szerencsefát is készíthettek vele a gyerkőcök. A táborban nagy szerepet kapott a kézműveskedés is: minden táborozó füzetet festett emlékül, de emellett só-lisztgyurmából és magvakból különféle díszeket, lovacskát csinálhattak, karkötőket fonhattak, a nagyobbak pedig a szövés alapjait is elsajátíthatták.
A tábor célja, hogy megismertethessük a gyerekekkel a népművészetet, az egykori mindennapokat, az örökségüket. Ezt nem csak magával a tánctanítással próbáljuk megtenni, hanem e mellett archív felvételeket nézhettek, melyekből a tájszólást, az énekeket hallhatták, valamint a szokásokat, a munkákat – mint például a kukoricamorzsolás – is igyekeztünk megismertetni velük. Úgy gondolom fontos, hogy ez a tudás fennmaradjon, és a gyerekek körében a legjobban ezt játékos módon, feladatokkal tudjuk átadni.
Akinek megtetszett a tábor leírása, esetleg úgy érzi, szívesen csatlakozna, azt szeretettel várjuk jövőre, addig pedig évközben szeretettel várjuk a Pettyem Néptánccsoportban is!
Simonics Réka
Utoljára frissítve (1999 november 30., kedd 00:00) 2024 augusztus 28., szerda 06:12